Így fürdünk mi. Érdekességek és szokások a tisztálkodásaink világából
Az, hogyan válunk tisztává nap, mint nap, szokás kérdése. Mit tartunk kényelmesnek, kellemesnek, hol élünk és mi az, amit megengedhetünk magunknak.
Talán bele sem gondolunk, de fürdőszobai szokásaink nagymértékben függenek attól, hová születtünk, hol élünk. Teljesen más körülmények között mosdanak a világ különböző részein; most erről hoztunk egy kis körbetekintést.
Japán
Japánban a fürdőszobák általában tágasabb terek, nem véletlen, hiszen a mosdójuk is óriásnak mondható.
Különlegessége a fürdőszobáknak, hogy csak papuccsal mehetsz be, melyet a lakás többi részében nem használhatsz, ezzel biztosítod, hogy a többi helységben valóban tisztán közlekedhess.
A fürdőszobában külön helységet találsz a mosdónak, a toalettnek és nem utolsó sorban a hatalmas méretű kádnak is. A teljes kádban való merítkezést minden esetben meg kell, hogy előzze az alapos zuhanyzás, melynek oka nem más, mint az, hogy számtalan generáció élhet egy fedél alatt, így egy kádnyi vízben adott esetben többen fürdenek. Épp ezért ebben a vízben szappannal sem mosakodhatnak, csupán megmártózhatnak a vízben, így biztosítják, hogy a család többi tagja is ugyanabban a tiszta vízben tudjon tisztálkodni.
Japánban a fürdőszoba az öltöző is, nagyon ritkán találkozunk olyan alkalommal, amikor a családtagok a hálószobában öltöznek át. Tekintettel arra, hogy a japánok folyamatosan a fejlesztések és fejlődések élvonalában állnak, nem meglepő, hogy a toalettek tekintetében is folyamatosan újítanak.
Így már megtalálható náluk az előmelegített ülőke, a kagylóba beépített bidé vagy a fehér zaj, mely a komfortos használatot hivatott támogatni.
Amerika fürdőszobái
A zömmel kertes, családi házas övezetekben megfigyelhető, hogy egyetlen házban több fürdőszobát is létrehoznak. Akár szintenként egyet, melyben megtalálható a fürdőkád, a zuhanyzó és a toalett is.
Találkozhatunk olyan megoldásokkal, ahol ezen felül plusz mellékhelység vagy zuhanyzó is kialakításra kerül, ennek magyarázata a reggeli készülődésben és a viszonylag magas gyermekszámban keresendő.
Míg az európai családok döntő többségében átlag 2-3 gyermeket nevelnek, addig ez az amerikai kontinensen döntően magasabb számot mutat. Épp ezért a reggeli készülődést megkönnyíti a fürdőszobák számának növelése.
Japánhoz képest a kozmetikumok számának drasztikus tömege figyelhető meg a fürdőszobákban. Míg a japán nők a természetes kozmetikumok hívei, addig az amerikaiak többsége igyekszik kipróbálni az újdonságokat.
Európa kontra Amerika
Az egyik szembetűnő különbség a víznyomásban keresendő. Amerikában sokkal kisebb a víz nyomása, így a zuhanyra is tovább kell várni, hogy meleg vizet kapjuk, míg ez ezen a kontinensen ez nem okoz nehézséget. A víznyomáson túl a nyilvános illemhelyek tekintetében is hatalmas különbségek figyelhetők meg.
Míg nálunk, Európában a nyilvános toalettek minden oldalról elzártak, addig ez Amerikában a legkevésbé sem mindennapos, bár folyamatosan fejlesztik és szeparálják ezeket a helyiségeket, vigyázva a higiéniára is.
Brazília és furcsaságai
A brazil vízvezeték hálózat magyarázza az első furcsaságot, ami nem más, mint, hogy a papírt nem a kagylóba, hanem az erre a célra kitett szemetesbe dobják. Ez számos kérdést vet fel a higiéniát illetően, de ahhoz, hogy ezen változtatni tudjanak, hatalmas beruházásokra lenne szükség.
A műbőrrel kipárnázott toalettek szintén mindennaposan Brazíliában, melyről akár a luxus életérzés is eszünkbe juthat, de lássuk be, a forró nyári napokon nem nyújthat kellemes érzést a mások által is összeizzadt ülőke.
A fürdési szokások tekintetében azonban már egyre kevésbé ilyen éles a kép
Míg sokan Európában is arra szavaznak, hogy bőven elegendő hetente kétszer tusolni, fürdeni és az újszülött sem igényel hetente egynél több fürdetést, addig vannak, akik naponta kétszer is tusolnak. Ugyanez érvényes a többi kontinensen is. Ennek magyarázata a vizeink védelme, a vízfogyasztás visszaszorítása és nem utolsó sorban a családi szokások és hiedelmek.
Egy dolog azonban biztos, a fürdőszobák dekorációja és hangulata soha nem látott iramban fejlődik.
Egyre inkább megfigyelhető, hogy azonos hangulatot áraszt a lakás többi helységével. Megfigyelhető a parketta, a csempék helyett a vízálló falak, a virágok és az egyéb dekorációs kiegészítők, melyek mind azt sugallják, hogy a fürdőszoba nem csak a tisztálkodásra alkalmas helység, de feltöltődésre és kikapcsolódásra is tökéletes.
A virágok, vázák, füstölők, különleges komódok mind-mind a fürdőszobák részét képezik ma már. Ebben nyújt segítséget a Santai fürdőszoba kínálata is.